Finanse, inwestycje, ochrona środowiska – oto zagadnienia lokalne, które najbardziej interesują aktywnych obywatelsko zgierzan. Takie wnioski płyną z ankiety, przeprowadzonej na temat Raportu o stanie gminy. Po raz pierwszy, dzięki współpracy urzędników z organizacją Watchdog Polska, mieszkańcy miasta mogli wypowiedzieć się w sprawie treści tego dokumentu, a przez to współtworzyć jego zawartość.
W ankiecie, dostępnej na stronie internetowej Urzędu Miasta Zgierza, wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców miasta. Formularze z głosami zostały w kwietniu zebrane i poddane analizie. Wynika z niej, że – zdaniem większości respondentów - Raport o stanie gminy powinien stanowić obszerną informację, popartą jak najbardziej szczegółowymi danymi dotyczącymi funkcjonowania gminy.
Wśród zagadnień, na które zdaniem uczestników ankiety dokument powinien kłaść szczególny nacisk, znalazły się przede wszystkim finanse gminy, planowane inwestycje oraz wydatki na ochronę środowiska. Respondenci wyróżnili także kwestie miejskiego transportu, planowania przestrzennego, ochrony zdrowia oraz realizacji długofalowych strategii i programów miejskich.
W ocenie respondentów znacznie większe znaczenie miałoby wskazanie planów na przyszłość gminy, aniżeli przypominanie w raporcie aktualnych informacji o jej stanie. Tę perspektywę mieszkańcy Zgierza ocenili też wyżej niż ewentualną prezentację w dokumencie szans i zagrożeń dla funkcjonowania gminy.
Przypomnijmy: Raport o stanie gminy jest corocznym dokumentem, jaki Prezydent Miasta Zgierza zobowiązany jest przedstawić samorządowcom. Na takiej podstawie Rada Miasta udziela prezydentowi wotum zaufania. Ma to nastąpić do końca czerwca. W tym roku po raz pierwszy dokument zostanie opracowany zgodnie z zasadą partycypacji społecznej – czyli przy udziale obywateli.
Na podstawie zgromadzonych w ankiecie głosów, przeanalizowanych zarówno przez urzędników zgierskiego magistratu, jak i ekspertów obywatelskiej organizacji Watchdog Polska, dokument Raportu o stanie gminy będzie teraz opracowywany. Jego pełną wersję radni otrzymają do końca maja. Skrócona wersja dokumentu (synteza) podana zostanie w tym samym czasie do wiadomości publicznej.
Aktualizacja 14.05.2021 r.